Talán mondhatom, hogy izgatottan ültünk be a Macskafogó 2-re, mert mégiscsak az egyik legnagyobb magyar rajzfilm folytatása készült el. Sajnos az előzetes várakozásaimat, melyről már írtam itt, mélyen alulmúlta az elkészült mű. Korábban épp arról írtam, hogy az üzleti megfontolásból elkészített folytatásokkal "Addig nincs is gond, amíg nem veszik el a lényeg, a filmművészet a sallang között.", csak ebben az esetben az a valami nagyon elveszett. A lényeg...
Sajnos kiderült, hogy a történet annyira gyenge, hogy az ütős trailer gyakorlatilag jobban összefoglalja a cselekményt, mint a majdnem másfél óráig húzott "izé". Már a cím is baljós ómenként lebegett a szemünk előtt, "Macskafogó 2 - A sátán macskája", de ekkor még elhomályosította látásunkat a pazar látvány ígérete. Végtére is, az alcím általában utal valamire, jelen esetben például arra, hogy a középpontban, a régi macskafogó mellett, Luciferkó cicamicája áll. Az új főgonosz (Moloch) bevezetése pedig eleve partvonalra szorította az eredeti film legjobb szereplőit, Teufelt, Safraneket és Gattot, akik az egész hókuszpókuszt gyakorlatilag egy kanapén kénytelenek végignézni, legnagyobb szívfájdalmunkra. Moloch egyébként működőképes karakter lehetne, mert noha leginkább egy nagyra nőtt vámpír Bagirára emlékeztet (ezt a hasonlatot nem én találtam ki, de nagyon találó), Reviczky Gábor hangja képes megtölteni a figurát valami eleganciával. A pocsék forgatókönyv azonban, az erőltetett poénkényszer miatt, a végére teljesen leamortizálja a film egyetlen potenciális feszültségforrását, akinek lekonyuló, lézert köpködő mutatóujja, mintegy fallikus szimbólumként jelképezi, nem maradt már ereje sem neki, sem az egész filmnek.
Eltelt két évtized, ez vitathatatlan tény. Közben megváltozott minden, öregedtek a Macskafogó alkotói is, a nézőközönség tagjai is, s közben persze a mi kis szerencsétlen országunk is alaposan megváltozott. Ez önmagában nem is lenne baj. Az viszont már igen, hogy a folytatás alkotói érezhetően nem találták meg a helyes arányokat, sőt, a lehető legrosszabb koncepciót sikerült megvalósítaniuk. Végig azt éreztem, hogy minden elénk akarnak tárni, mi szem-szájnak ingere, s amiből a végére semmit sem sikerült gusztusosan szervírozniuk, így kulloghattunk haza elégedetlenül. Egyfelől, minél több régi és szeretett szereplőt bele akartak tuszkolni a sztoriba, de értelmes funkciót már nem tudtak nekik kitalálni, így ikonszerűen lógnak a levegőben Lusta Dickék az egész vámpír denevér famíliával, a négy kivénhedt patkány gengszter, az öregek otthonába dugott Poljakoff, és persze a macska alvilág már említett tagjai is. Más kérdés, hogy az a kevés, amit szerepként kaptak, még így is a film legjobb részét adják. Másfelől pedig, egy rakás új karaktert hoztak be, akik meg kínosan szoronganak a műsoridő szűkös keretein belül, s nem is tudnak túl sok értelmes dolgot csinálni.
Stenley, akit kikiáltottak a folytatás főhősének, valójában egyáltalán nem az. Munkájából adódóan, egy riporter kívülállóságával követi végig az eseményeket, s bármennyire is ott van az események forgatagában, szinte a képünkbe tolva, képtelen a megszokott lazaságával, zsebre dugott kézzel csoszogó Grabovszky árnyékából kibújni, aki meg egész végig a háttérben ügyködik valamin, fontos információk birtokában, de a néző számára teljesen hiteltelenül. Harmadikként itt említeném meg Torzonborzot, aki amennyire jól indít a dzsungelbeli belépőjével, végül teljesen elszürkül, hogy a végső, kötelező nagy fordulatnál, gyakorlatilag értelmét veszítse az egész karakter. Már így is túl sokat árultam el, úgyhogy lakat a számra, igyekszem nem szórni a spoilereket a továbbiakban...
Mi tehát a tanulság: az a film (de ez igaz minden más műre, legyen az zene vagy könyv), amiben nincs egy feloldásra váró probléma, feszültségforrás, konfliktus, az könnyen szétpukkadhat, mint egy lufi, az értelmetlenség és üresség belső nyomásától hajtva. Mert mi is volt az eredeti és igazi Macskafogó zsenialitása? Az, hogy valahányszor láttuk bemenni Safraneket főnöke irodájába, mi nézők is éreztük annak feszültségét, hogy főnökétől komoly letolást fog kapni, amelynek nyomaira később oly álszent módon csodálkozott rá Teufel, mintha nem is ő agyabugyálta volna el beosztottját, pusztán balesetek sorát szenvedné el a kötésektől múmiának kinéző titkár. Igen, ilyen volt az átkos, és egy -gyerekfilmen túlmutató összetettségű- rajzfilm ezt képes volt átmenteni az örökkévalóságba…
A zene. Igazából nincs nagyon mit írni róla, mert nem igazán van. Pontosabban, épp azok a betétdalok hiányoznak, amelyek annyira jók voltak a régiben. Ugyan a patkányok most is próbálkoznak eggyel, meg a macska törzsnél is felcsendül a melódia, ez még kevésnek bizonyul.
A vizuális aspektusairól nem írnék a filmnek, mert ehhez nem igazán értek, s már előttem szólva, egy szakavatott véleményét kaptuk erről.
S hogy mit őriz meg ez a második, lebutított verzió a mai magyar miliőből? A tehetetlen vergődésünket, de azt hitelesen és nagyon. A „magyar paradoxont” –idézve egyik professzorom kifejezését-, mely azt próbálja meg megmagyarázni, hogy miért lehetünk világelsők az önpusztításban. Válaszokat persze nem nyújt a film, csak látleletét korunknak, ahol a tehetségtelenség és igénytelenség, ha ideiglenesen is, de életben tud maradni. Túl sötét a kép? Nem kell félni, idővel elfelejtjük, mint ahogy a Macskafogó 2 keserű szájízét is. Szerencsére az igazi remekműveken, mint amilyen a Macskafogó is, nem fog az idő, s megőrzik mondandójukat romlatlanul…